10 најдобри бесплатни онлајн приказни за деца

Барате бесплатни онлајн приказни за децата за да ги зафатите или да ги испратите да спијат? Оваа статија дава детални информации за омилените приказни на вашето дете.

Додека растев како нигериско дете, се сеќавам дека сакав да читам се што ќе видам. Звучи смешно нели? Што се однесува до пишан збор или реченица, сакам да го прочитам!

Иако моите родители ретко читаа приказни пред спиење или пеат приспивни песни за да ме заспијат, не ми беше гајле затоа што секогаш бев возбудена за тоа што ќе читам следно, а друга кул работа е што се наоѓам себеси како го повторувам она што сум го прочитал. додека не заспијам.

Децата најчесто заспиваат откако ги гледаат омилените цртани додека ги слушаат омилените приказни пред спиење. Родителите земаат за право да го направат тоа, но верувајте ми, станува тешко кога ќе ги исцрпите сите ваши печатени приказни, а исто така ви снема идеи за нови приказни.

Вашите деца имаат тенденција да се досадуваат и да бараат нови приказни.

Како резултат на тоа, родителите деновиве се свртуваат кон удобноста што ја нуди технологијата за да ги испратат своите деца да спијат.

Технологијата им овозможи на родителите да пристапат до часовите за нивните деца преку Интернет. овие класи вклучуваат часови за цртање за деца, часови по музика за деца, часови по уметност за деца, и мноштво други игри што децата ги играат онлајн.

ќе ве изненади да знаете дека има и такви часови по роботика за деца исто како и веб-страници за кодирање за деца да научат како да кодираат. Ако барате библиски квизови за деца, можете да ги добиете и онлајн.

Со помош на бесплатни онлајн приказни за деца, родителите сега можат да им читаат приказни на своите деца користејќи ги претпочитаните платформи за истражување.

ако сакате вашите деца да се подобрат во својата рекција и граматика, ние напишавме статии за онлајн речници за деца. се надеваме дека ќе ви бидат корисни сите овие статии.

Во денешниот дигитален свет, онлајн приказните за деца се прозорец кон надворешниот свет.

Дали на децата треба да им се дозволи да читаат онлајн?

Деновиве, децата на возраст од 5 години па нагоре се прилично технолошки такт. Тие знаат како да користат гаџети на телефонот и можат да пристапат до одредени работи со нив, вклучително и читање онлајн.

На децата може да им се дозволи да читаат онлајн само под надзор на нивните родители. Родителите треба да имаат контрола врз она што го читаат и да се погрижат нивните деца да бидат темелно надгледувани во периодот додека ги користат тие гаџети.

Придобивките од бесплатните онлајн приказни за деца

Раскажувањето приказни игра клучна улога во севкупниот развој на вашето дете. Без разлика дали приказната е едноставна како споделување приказни за вашиот живот или смешни приказни за тоа како поминал вашиот ден, сето тоа има свои необични придобивки.

Овие придобивки вклучуваат:

 • Тоа всадува доблест кај вашите деца
 • Тоа ги зајакнува нивните вештини за слушање
 • Фостер е нивната имагинација
 • Тоа го зголемува нивното културно разбирање
 • Тоа ги подобрува нивните комуникациски вештини
 • Тоа им помага да се изостри нивната меморија
 • Тоа го олеснува учењето
 • Ги подобрува социјалните вештини
 • Тоа им помага на децата да научат да зборуваат
 • Тоа го подобрува нивниот вокабулар
 • Тоа ги зајакнува нивните мисловни вештини
 • Тоа ги охрабрува да научат да се читаат самите
 • Тоа ги подобрува нивните вештини за пишување
 • Процесот го подобрува Bondibg искуството помеѓу родителите и нивното дете
 • Се учат вештините за решавање проблеми
 • Ја зголемува нивната способност да се концентрираат и фокусираат
 • Им помага да развијат доживотна љубов кон читањето
 • Ги учи децата за животот и како се решаваат ситуациите
 • Активното слушање приказна ги зајакнува мозочните врски, како и создава нови врски
 • Децата кои се читаат имаат тенденција да градат широко општо знаење и разбирање за светот околу нив.
 • Ги смирува нервите и им помага на децата да заспијат

бесплатни онлајн приказни за деца

Најдобри бесплатни онлајн приказни за деца

Подолу се наведени најдобрите бесплатни онлајн приказни што можете да ги најдете на интернет денес.

1. Приказна онлајн

Ова е наградувана страница за детски приказни. Тој е многу интерактивен и лесен за користење.

Ако сакате да ги одглумате вашите приказни или немате време да ги одглумите, тогаш оваа веб-страница е за вас.

Тие имаат инструктори кои ги читаат приказните и ги глумат пред вашите деца. Сè што треба да направите е да ги проследувате видеата за вашите деца да уживаат. Ова ја прави една од најдобрите бесплатни онлајн приказни за деца.

Можете исто така да го проверите нашиот бесплатни онлајн часови по музика за деца во случај вашите деца да сакаат да испробаат некои од уметностите изложени од нивните омилени ликови за жалење.

Посетете го веб-сајтот

2. Магичната библиотека на г-ѓа П

Оваа веб-страница е во сопственост на г-ѓа Кети Кини популарно позната како г-ѓа П. Таа е баба која седи на каучот и чита книги за деца.

Повеќето деца меѓу возрасните групи од 3+ до 6+ со неколку за деца од 9 и 11 години можат да уживаат во мелодичниот глас на Кети Кини.

Секоја од нејзините приказни содржи читање заедно со опции за да можат децата да ги видат зборовите и да ги научат. Ова ја прави една од најдобрите бесплатни онлајн приказни за деца.

Посетете го веб-сајтот

3. Приказна

Ова е уште една бесплатна онлајн детска приказна, но е за аудио. Нема ништо толку добро како слушање приказна преку аудио додека не заспиете.

Веб-страницата има огромна банка од бесплатни аудио приказни и песни за деца, почнувајќи од бајки, класици, библиски приказни, едукативни приказни, а исто така и доста оригинални.

Приказните се забавни и можат да ги натераат вашите деца да заспијат лесно и спокојно.

Посетете го веб-сајтот

4. Меѓународна детска дигитална библиотека

Оваа веб-страница има единствена цел да обезбеди бесплатен пристап до сите книги за деца достапни ширум светот.

Веб-страницата е многу организирана и можете да ги пребарувате книгите што ви се потребни според вашата земја.

Кога се регистрирате бесплатно, тоа ви овозможува да ги зачувате омилените книги, да го поставите саканиот јазик, а исто така да обележувате страници со книги на кои планирате да се вратите. Ова ја прави една од најдобрите бесплатни онлајн приказни за деца.

Посетете го веб-сајтот

5. Read.gov (Библиотека на Конгресот)

Конгресната библиотека е најголемата библиотека во светот. Но, има дигитален дел кој ви овозможува да ја поминете категоријата на нивното дете онлајн без физички да одите во библиотеката.

Благодарение на технологијата за вртење страница, можете да изберете од огромен дел од класичната литература за деца.

Таа е една од најдобрите бесплатни онлајн приказни за деца.

Посетете го веб-сајтот

6. Место на приказна

Ова е следната на нашата листа на бесплатни онлајн приказни за деца. Веб-страницата е онлајн изданок на библиотеката Шарлот Мекленбург во Северна Каролина.

Ако не сакате да одите во библиотеката, можете да откриете детски книги на интернет и да истражувате интерактивни активности и игри преку нивната виртуелна средина.

Онлајн книгите се анимирани, интерактивни и многу прифатливи за корисниците.

Посетете го веб-сајтот

7. Оксфорд був

Оваа веб-страница е создадена од Oxford University Press за да го поддржи учењето на децата преку книги и приказни.

Создаден е и за родителите да имаат практични приказни за децата што сакаат да им ги читаат на своите деца.

Веб-страницата има повеќе од 150 е-книги за деца и тие исто така имаат бесплатни наставни ресурси кои вклучуваат видеа за раскажување приказни, е-книги и работни листови и наставни белешки достапни на страницата што може да се преземат. Ова ја прави една од најдобрите бесплатни онлајн приказни за деца достапни на интернет денес.

Посетете го веб-сајтот

8. Бесплатни книги за деца

Ова е едноставна веб-страница која овозможува бесплатен пристап до книги за деца од сите возрасти. Изборите се движат од мали деца до тинејџери.

Можете да одлучите или да ги читате онлајн или да ги преземете е-книгите. Веб-страницата е изградена од Danielle Bruckert и таа е една од бесплатните онлајн приказни за деца.

Посетете го веб-сајтот

9. Отворете ја библиотеката

Оваа веб-страница е дел од Интернет архивата. Тој нуди над 22,000 парчиња литература на различни теми и за различни возрасни одделенија.

Можете да ги користите е-поштата и лозинката на Интернет архивата за да пристапите до Отворена библиотека и да дојдете до богатствата што се наоѓаат под него.

Посетете го веб-сајтот

10. MagicBlox

Ова е веб-страница во боја која го прави читањето забавно и лесно за децата. Има зголемена колекција на е-книги за деца на возраст од 1 до 13 години.

Има икона за пребарување и филтер што ви помага да пребарувате низ категориите што ви се потребни.

MagicBlox не е бесплатен, но можете да започнете да читате денес со LadyBug Access Pass што ви дава право на бесплатна книга секој месец.

Таа е една од најдобрите бесплатни онлајн приказни за деца

Посетете го веб-сајтот

На интернет има доволно бесплатни книги за деца. Сè што треба да направите како одговорен родител е да ја изберете совршената книга за вашето дете и да му помогнете.

Најдобри бесплатни онлајн приказни за деца – ЧПП

На која возраст детето треба да почне да чита?

Некои деца учат да читаат на возраст од 4 до 5 години, додека други го добиваат тоа на возраст од 6 и 7 години.

Каде можам да читам детски книги на интернет бесплатно?

Постојат бројни веб-страници каде што можете да читате детски книги на интернет без да се скршите.

Но, ви препорачувам да ја користите веб-страницата со име freechildrenstories.com.

Препорака

Писател на содржини at Study Abroad Nations | Видете ги Моите други написи

Џенет е писателка на содржини фокусирана на давање информации од прва рака на главно студенти кои сакаат да ги продолжат своите академски определби. Таа има напишано неколку водичи за стипендии, меѓународен прием, онлајн часови, програми за сертификација и курсеви за дипломи.

Покрај пишувањето, таа сака да пече и има се поголем интерес за веб дизајн.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена