Студија во странство во Германија | Програми во Германија | Студија во Европа

Ова е водич за странски студенти кои сакаат да студираат во странство во Германија и, исто така, домашните студенти во Германија може да го сметаат за многу корисно.

Во оваа статија ќе посочам на некои работи за кои треба да имате идеја за успешно студирање во странство во Германија. Секогаш е ретко да се успее во што било што е направено без добро планирање, па ако сакате да студирате во странство во Германија, би било добро да имате добра идеја за тоа што работите.

Студија во странство во Германија | Програми во Германија | Студија во Европа

Студирањето во Германија може да биде голема шанса да добиете нова, изразито германска перспектива на вашите студии.

Студирање во странство локации во многу од најголемите градови во Германија може да обезбеди пристап до иновативни програми за учење и искуства. На пример, студентите во различни концентрации би можеле да се поврзат со компании поврзани со Европската унија, да работат со професионалци по историја или да посетуваат реномирани музички простори како дел од нивните часови.

Во исто време, потенцијално би можеле да имате пристап до лесни можности за патување за да видите повеќе од Германија.

Со меѓусебно поврзан железнички систем, студентите можеа да се преселат во Германија и да ја искористат богатата историја и култура секогаш кога ќе ги нападне авантуристичкото расположение.

Што да студирате во Германија
Со историското минато на Германија и вклученоста во неодамнешните глобални трендови, широк спектар на студенти може да најдат возбудливи академски можности.

Овие не само што можат да го збогатат вашето разбирање за вашите големи, туку и да обезбедат кредити кон дипломирањето.

Важно е да се напомене дека курсевите може првенствено да се нудат на англиски јазик. Сепак, може да бидат достапни часови по германски јазик. Овие може да бараат од студентите да завршат одреден курс за јазик пред да се запишат.

Каде треба да студирам во странство во Германија?
Германија има многу историски и современи локации каде студентите можат да ги продолжат своите студии. На пример, студентите можеа да учат на некои од следниве локации.

 • Хамбург
 • Минхен
 • Штутгарт
 • Берлин
 • Дизелдорф
 • Манхајм

Ова се само неколку места каде што можете да студирате во Германија. Секој има свои уникатни потенцијални придобивки. За да дознаете повеќе за некои од овие локации, користете ја лентата со мени за филтрирање по град. И не заборавајте да разговарате со потенцијалните програми за нивните достапни локации.

Студирајте во странство во Германија Совети

 • Добијте железничка пропусница! Германскиот железнички систем е обемен. И, со цените на студентските билети, тоа може да биде пристапен начин да се види повеќе од земјата.
 • Температурите во Германија може да останат благи во текот на целата година. Нема потреба да пакувате костуми за капење или паркови, лесна јакна може да биде совршена.
 • Во недела, многу германски студенти се враќаат дома за да поминат време со семејствата. Вашето училиште може да изгледа како град на духови, но сега е време да се дружите со други интернационалци. Или, одете дома со некои од вашите германски врсници.
 • Наместо редовни тестови, часовите во Германија обично бараат усни испити. Наместо да ги смачкате одговорите на лист хартија, можете преку нив да разговарате со вашите професори. Ова може да биде чудно за меѓународните студенти, затоа побарајте од вашиот професор дополнителна помош.

Колку чини студирањето во странство во Германија?

Приватните универзитети се финансираат само од школарини и затоа се многу поголеми. Можно е студентите да плаќаат до 20,000 XNUMX евра годишно.S

Од укинувањето на школарината на сите јавни универзитети во Германија во октомври 2014 година, останува да се плати само симболичен надоместок наречен придонес за семестар.

Зошто да студирате во странство во Германија

Германија е трета најпопуларна дестинација меѓу меѓународните студенти во светот. Повеќе од дванаесет проценти од студентите на германските универзитети доаѓаат од странство - исто како вас.

Германија е привлечно место за студирање и германските универзитетски дипломи се многу почитувани од работодавците ширум светот.

Како да студирате во странство во Германија

Ако се грижите да знаете како да студирате во странство во Германија, погледнете ги чекорите подолу;

 • Изберете универзитет. Значи, одлучивте за Германија како дестинација за студирање во странство - сега е време да ги изберете вистинските курсеви и универзитети за вас.
 • Проверете ги условите за прием.
 • Поредете ги финансиите.
 • Аплицирај!
 • Извадете здравствено осигурување.
 • Добијте германска студентска виза.
 • Најдете сместување.
 • Запиши се

Аплицирањето за студирање во странство во Германија е исто толку лесно како што мислите.

Можете да ја проверете ја нашата страница за стипендија да аплицираат за неколку достапни стипендии за студирање во Германија.

Службеник за партнерство at Study Abroad Nations | Видете ги Моите други написи

Study Abroad NationsНапишавме стотици водичи кои им помогнаа на милиони студенти ширум светот. Можете да се поврзете со нас во секое време преку која било од нашите платформи за социјални медиуми или преку е-пошта.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена